3 yıl önce
3 yıl önce

Huawei, kırsal bölgeler için mobil kapsama sağlayan RuralStar Pro Çözümünü Duyurdu

Huawei, Şangay Mobil Dünya Kongresi 2021'de RuralStar Pro çözümünün Çin'de ticari olarak kullanıma sunulduğunu açıkladı. RuralStar Pro çözümü, baz istasyonu olmayan ücra yerleşim yerlerinde ses ve mobil iletişim hizmeti sağlarken, maliyetleri de önemli ölçüde azaltıyor.

 

Huawei Kablosuz Ağ Ürün Grubu Başkanı David Guo, Şangay Mobil Dünya Kongresi 2021'de, şirketin RuralStar Pro çözümünü tanıttı. Guo, dünya genelinde kırsal bölgelerde, baz istasyonu kurulumunun zor olduğu alanlarda, 600 milyon kişinin halen mobil bağlantıya erişemediğini ve RuralStar Pro çözümünün bu bölgeler için  uygun maliyetli ve  hızlı bağlantı seçeneği olduğunu kaydetti. Bu çözümle temel geniş band birimi, uzak radyo birimi ve röle cihazı, tek bir modüle entegre edilerek baz istasyonu etkin hale getiriliyor. Böylelikle kırsal bölgeden temel yerleşim birimindeki ana baz istasyonu ile bağlantı kuruluyor. Sistem kompakt yapısı ile diğer alternatiflere göre daha kolay kurulurken, her baz istasyonunun güç tüketiminin 120 Watt'tan daha az oluşu ile de enerji tasarrufu sağlanıyor.

 

Çin’deki ilk deneme başarılı

David Guo, Rural Star Pro’nun ilk ticari denemesinin Çin’in Guizhou Eyaleti'nin Maopo Köyü'nde yapıldığını söyledi; “Bu köydeki vadi genellikle sislidir ve bu da kapsama kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ek olarak, dolambaçlı dağ yollarına fiber optik kablo döşemenin maliyeti çok yüksektir. RuralStar Pro ile bir baz istasyonunun kurulumu ve kapsama hizmetinin başlaması yaklaşık iki saat içinde tamamlanabilir. Maopo Köyü'nde kapsama oranı şu anda 85 ve bağlantı hızları 30 Mbps'ye ulaşıyor.”

 

Rural Star çözümünü 3 yıl önce Afrika’da mobil kapsamanın olmadığı yerlerde denemeye başladıklarını belirten Guo; “Herkes İçin Teknoloji (TECH4ALL) girişimimiz çerçevesinde geliştirdiğimiz bu ürün sayesinde artık her ücra köşe dünyaya bağlanabilecek. Bu da zaten bizim her bireye, her haneye, her kuruma interneti götürme misyonumuzla tam olarak örtüşüyor” dedi.

 

Gana Elektronik Haberleşme Yatırım Fonu (GIFEC) CEO'su Abraham Kofi Asante de kurumunun, 2.000'den fazla RuralStar  baz istasyonu için Huawei ile birlikte çalışmayı planladığını söyledi. Asante, bu planlama ile 172 kırsal alanda 3,4 milyon kişinin internete erişeceğini ve Gana'nın mobil kapsama oranının 83'ten yaklaşık olarak 95'e yükseleceğini belirtti. Asante, bunun yerel ekonomiye büyük bir ivme kazandıracağını söyledi. Bugün Gana’da 400’den fazla Rural Star baz istasyonu kullanılıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA