3 yıl önce
3 yıl önce

Konyaaltı sahilinde görüntü kirliliğine neden olan yapılar kaldırıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Sahili’nde Kıyı Kanunu’na ve Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul Esasları Yönetmeliği’ne aykırı olarak kendi alanının dışına taşan işletmelerin halkın plajı kullanımını kısıtlayıcı uygulamalarına karşı denetleme yaptı. Denetimler sonucu sahilde görüntü kirliliği yaratan kaçak yapılar ve hurda malzemeler kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi, halkın Antalya sahillerinden en sağlıklı şekilde faydalanması ve dünyaca ünlü sahilde görüntü kirliliği yaratılmaması için denetimlerini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan gelen yoğun şikayet ve talepler doğrultusunda Konyaaltı Sahili’nde Kıyı Kanunu ve Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul Esasları Yönetmeliği’ne göre halkın kullanımını kısıtlayıcı uygulamalar yapan işletmeleri denetledi.

 

5 GÜN SÜRE VERİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Kıyı Yapıları Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen denetim sırasında işletmelere sahil üzerinde bulunan kanuna aykırı yapıların kaldırılması için 5 gün süre verildi. Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerinin de yer aldığı denetimde; Büyükşehir Belediyesi Kıyı Yapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, verilen sürede usulsüzlüğü düzeltmeyen işletmelere müdahale ederek, sahilde görüntü kirliliği yaratan hurda malzemeleri ve kaçak yapıları kaldırdı.

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURUYORDU

Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde hizmet veren işletmeler, deniz ünitelerini ve atıl malzemelerini depolarda toplamak yerine sahilde inşa ettikleri derme çatma platformlarda muhafaza ediyordu. Bu durum görüntü kirliliğine yol açıyordu. Vatandaşlardan çok sayıda şikayet ve talep gelmesi üzerine yapılan denetim sonucu sahil üzerinde kaçak olarak inşa edilen ahşap platform ve hurda malzemeler ekipler tarafından kamyonlara yüklenerek sahil temizlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA