3 yıl önce
3 yıl önce

Dubai, COVID-19 Aşılarının, Emirates Üzerinden Gelişmekte Olan Ülkelere Dünya Çapında Dağıtımını Hızlandırmak İçin ‘Aşı Lojistik Birliği’ni Oluşturdu

Dubai, BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un talimatlarıyla, COVID-19 aşılarının Emirates üzerinden tüm dünyaya dağıtımını hızlandırmak için Aşı Lojistik Birliği’ni hayata geçirdi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) COVAX inisiyatifine ve 2021 yılında iki milyar doz COVID-19 aşısını eşit bir şekilde dağıtma çalışmalarına destek olarak, Dubai Aşı Lojistik Birliği Emirates Havayolları’nın uzmanlığını ve küresel kapsama alanını, DP World’ün dünya çapındaki liman ve lojistik operasyon ağı ve aşıların dünya çapında dağıtılması için Dubai Airports ve International Humanitarian City’nin sahip olduğu altyapıyla bir araya getiriyor. Dağıtım özellikle nüfusu salgından ağır yara alan, ilaç taşımacılığının ve lojistiğinin zor olduğu gelişmekte olan ülkelere odaklanacak.
Aşı Lojistik Birliği, aşıların sevkiyatı için ilaç üreticileri, nakliye şirketleri, devlet kurumları ve diğer kurumlar dahil geniş bir grup paydaşla çalışıyor.
Dubai Sivil Havacılık Kurumu Başkanı, Dubai Airports Başkanı, Emirates Havayolları ve Emirates Grubu Başkanı ve Genel Müdürü Şeyh Ahmed Bin Said Al Maktum şunları söyledi: “Şu anda tüm dünyada insanların hayatlarını sekteye uğratan COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için aşının devreye girdiği tarihi bir anın eşiğindeyiz. BAE, aşının piyasaya sürülmesi konusunda dünyada lider bir konuma sahip. Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un toplumların sağlığı için küresel bir çözüme zemin hazırlama vizyonu doğrultusunda, Dubai Aşı Lojistik Birliği, acil ihtiyaç duyulan aşıların Dubai üzerinden tüm dünyaya daha hızlı ulaştırılması için kilit kuruluşları bir araya getiriyor.”
Şeyh Ahmed şunları da ekledi: “Birliğin her bir ortağı, aşı dağıtımı konusunda bir dizi özel ve tamamlayıcı güçlü yönünü ve yetkinliğini ortaya koyuyor. Böylece Dubai’nin bir merkez olarak lojistik ve altyapı avantajlarını bir araya getiren 360 derecelik bir çözüm geliştirdik. Birlikte tek seferde yüksek miktarda aşıyı depolayabiliyor ve aşıları 48 saat içinde dünyanın dört bir yanındaki herhangi bir noktaya getirerek dağıtabiliyoruz.”
Dubai merkezli dünyanın en büyük insani yardım lojistik merkezi olan ve sınırlı altyapıya sahip ülkelerde gıda ve ilaç gibi yardım malzemeleri için uzmanlığını ortaya koyan International Humanitarian City (IHC), Dubai Aşı Lojistik Birliği’nin en önemli ortaklarından biri olacak. IHC ve Emirates SkyCargo, halihazırda pek çok insani yardım kargosu uçuşunda ortak çalışmış olup, 2020 yılı başlarında insani yardım uçuşlarında daha yakın işbirliği için bir mutabakat anlaşması (MoU) imzalamışlardı.
International Humanitarian City Denetim Yüksek Kurulu Başkanı Mohammed Ibrahim Al Shaibani şu açıklamalarda bulundu: “Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un önderliğinde, Dubai merkezli International Humanitarian City dünyanın en büyük insani yardım merkezi haline gelmiştir ve dünya çapındaki insanlık krizlerinde ilk müdahaleyi sağlamada çok önemli bir role sahiptir. Mevcut küresel kriz başladığından beri, IHC, Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19’a karşı mücadelede gerçekleştirdiği küresel tıbbi müdahalenin %80’inden fazlasının dağıtımını sağlamıştır.Dubai, acil ihtiyaç duyulan aşıların ve tıbbi malzemelerin dünyanın dört bir yanındaki en savunmasız toplumlara en ihtiyaç duydukları anda ulaştıran Aşı Lojistik Birliği ile bu mücadelenin devam etmesini sağlayacak. Bu salgının sona ermesi için hepimiz elimizden ne geliyorsa yapmakla sorumluyuz.”
Her kıtada limanlar, terminaller ve lojistik operasyonları ile küresel tedarik zinciri çözümlerinde bir lider olan DP World, Dubai’nin COVID-19 aşılarını taşıma, depolama ve dağıtma çalışmasına katılıyor. DP World lojistik operasyonları, Avrupa, ABD ve Hindistan gibi ülkelerdeki üretim tesislerinden aşıların toplanmasını sağlayacak ve diğer ülkelere ulaştırılması için hava, deniz ve kara limanlarına teslim edecek. DP World’ün küresel, FDP uyumlu depolama ve dağıtım merkezleri ağı kullanılarak, aşılar hastane ve kliniklere zaman ve sıcaklık duyarlı dağıtım için depolanacak. DP World, Cargoes Flow gibi takip ve izleme teknolojisinden yararlanarak sevkiyatların yeriyle ilgili gerçek zamanlı bilgi, sürekli sıcaklık kontrolü ve takibi sağlayacak. Şırınga ve ıslak mendil gibi tıbbi araçların sevkiyatı, depolanması ve dağıtımı için dünyadaki en büyük liman olan Dubai’deki Jebel Ali dahil, DP World’ün limanları ve terminalleri kullanılacak.
DP World Grup Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed bin Sulayem şunları söyledi: “İnsanlık COVID-19’u ancak aşılar her yere dağıtılabilirse yenecek. Dubai’nin global bir merkez olarak konumu, altyapımızı ve kapasitemizi bu ortak amaç için bir araya getirme sorumluluğuna sahip olduğumuz anlamına geliyor. DP World, salgın boyunca ticaret akışını devam ettirerek ülkelerin ihtiyaç duydukları temel malzemeleri almasını sağlamıştır. Salgınla mücadeleye katkıda bulunmak için limanlarımızı, terminallerimizi ve akıllı lojistik operasyonlarımızı kullanarak aşı ve tıbbi araç dağıtımı yapmaktan gurur duyuyoruz.”
DP World ve UNICEF ayrıca COVID-19 aşılarının ve ilgili aşılama malzemelerinin düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerde küresel dağıtımını desteklemek için geniş kapsamlı bir ortaklık başlattıklarını duyurdular. Multi milyon dolar değerindeki yeni ortaklık, UNICEF’in iki milyar doz COVID-19 aşısının ve yardımcı aşı malzemelerinin satın alınmasında ve tedarikinde lider rolüne destek vermek için şimdiye kadar yapılmış en büyük işbirliğidir.
Emirates SkyCargo, aşılar dahil sıcaklığa duyarlı ilaçların havayoluyla taşınması alanında global bir liderdir. Hava taşımacılığı şirketi, ilaçların dünya çapında taşınmasında 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. Sıcaklığa duyarlı ilaçların güvenli ve hızlı bir şekilde taşınması için geniş kapsamlı bir altyapı ve kapasite geliştirmiştir.
Emirates Kargo Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Nabil Sultan şöyle konuştu:” Emirates SkyCargo, tıbbi malzemelerin ve kişisel koruyu ekipmanların dağıtımı için COVID-19 salgını sırasında global bir lider konumunda hareket etmiştir. Kısa bir süre önce, Güney Dubai’de COVID-19 aşılarının depolanması ve küresel dağıtımına özel olarak dünyanın en büyük havayolu merkezini devreye soktuk. Geniş gövdeli modern uçak filomuz, büyük ilaç merkezleri dahil altı kıtada 135’den fazla şehre ulaşan ağımız ve ilaç sevkiyatlarının yönetilmesi alanındaki uzmanlığımızla, COVID-19 aşılarının başta gelişmekte olan ülkelerdeki şehirler olmak üzere dünyanın her noktasına ulaşmasını sağlamak amacıyla Dubai Aşı Lojistik Birliği’ndeki ortaklarımızla çalışmak için iyi bir konuma sahibiz.”
Dubai’deki terminallerinde ilaçlar için 15.000 metrekareden büyük bir soğuk zincir alanına sahip olan Emirates SkyCargo, Aralık ayında gerçekleştirdiği uçuşlarda COVID-19 aşılarını taşıyarak COVID-19 aşısı lojistiğine önde başladı.
Dubai International (DXB) ve Dubai World Central (DWC) işletmecisi Dubai Airports, Dubai International’daki (DXB) özel tesislerinde ilave alan sağlayarak yeni oluşturulan Dubai Aşı Lojistik Birliği’nin çalışmalarına katkıda bulunacak. Yeni amacına uygun hale getirilen kargo tesisleri, DXB ve DWC’deki birbiriyle bağlantılı operasyonlar ile taşınacak COVID-19 aşıları için depo görevi görecek. Emirates SkyCargo ve Dubai Sağlık Kurumu ile yakın çalışmalar yürüten Dubai Airports, ilave aşı depolama kapasitesinin COVID-19 aşılarının taşınmasıyla ilgili tüm düzenleyici kuralların yerine getirmesini ve ilgili süreçlerin paydaşlar ve iş ortakları ile etkin hale getirilmesini sağlayacaktır.
Dubai Airports CEO’su Paul Griffiths, “Dubai’nin merkezi konumu, dünya nüfusunun neredeyse %80’ine sadece dört saatte kolayca erişebileceğimiz anlamına geliyor ve güç birliği yaparak dünyanın en önde gelen dağıtım merkezini oluşturma kararını son derece stratejik hale getiriyor. Önümüzdeki aylarda, yüksek miktarda COVID-19 aşısının dünya çapında verimli ve güvenli şekilde dağıtılmasına olan talepte şüphesiz büyük bir artış olacak ve bu talebe yanıt vermek istedik. Mükemmel bir zamanlamaya sahip olan bu birlik, küresel ihtiyacı desteklemekle kalmayıp seyahatin geleceğini de destekleyecek,” şeklinde konuştu.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA